Skip to Content

Tuesday, January 23rd, 2018
Nowy i stary model promocji filmu niezależnego – samodzielna dystrybucja cyfrowa!

Nowy i stary model promocji filmu niezależnego – samodzielna dystrybucja cyfrowa!

Closed
by April 20, 2015 Po Polsku

Jesteś filmowcem bądź producentem filmów niezależnych?  Nowy model dystrybucji i promocji filmu niezależnego puka do Twoich drzwi. Przywitaj się z samodzielną dystrybucją cyfrową…

Wielu z was zna ten schemat bardzo dobrze. Koncept-realizacja-festiwale i ….nic więcej. Liczba filmów, która ginie zaraz po festiwalach jest ogromna. Liczba filmów, które  w ogóle nie mają szansy się na nie dostać jest jeszcze większa. Filmów, którym nigdy nie było dane zaprezentować się przed własną publicznością. Cały budżet jaki macie inwestujecie w kolejne opłaty za obejrzenie waszego filmu na kolejnych festiwalach. Mija rok. Wydaliście parę tysięcy złotych, być może dostaliście jakąś nagrodę, albo byliście pokazani w paru miejscach na świecie. A być może nic takiego się nie wydarzyło, wasz film przeszedł zupełnie bez echa a pieniądze zostały wydane na coś co nie przyniosło żadnego dystrybucyjno-promocyjnego rezultatu. Innymi słowy kilkuletnia praca twórcza nie zakończyła się sukcesem, poza oczywiście sukcesem zrobienia samego filmu. A jest to nie lada osiągnięcie. Tylko filmowcy wiedzą o tym, jak wielką inwestycją czasowo-finansową jest robienie filmów i jak bardzo można czuć się zawiedzionym jak filmowi się nie powiedzie.

Powyższy model – całkowicie pasywny po stronie filmowca jest modelem, który w Polsce jest nadal bardzo popularny. Jest to model, w którym filmowiec upatruje sukcesu jedynie w byciu dostrzeżonym. Przez producentów, przez selekcjonerów, przez pośredników, przez agentów sprzedaży. I jednocześnie jest to model, który uniemożliwia filmowcowi dotarcie do publiczności oraz zbudownaie ze swoją publicznością relacji.  Alernatywą dla tego modelu jest samodzielna dystrybucja i promocja cyfrowa.

Konkurencja na międzynarodowym rynku cyfrowej dystrybucji jest naprawdę duża i rośnie z każdym dniem. Coraz więcej jest globalnych platform dystrybucyjnych (VOD, PPD), coraz mniej “strażników bramy” po drodze. Dzięki nim można nie tylko dystrybuować film we wszystkich regionach świata (albo w wybranych jeśli takie jest wasze życzenie). Niektóre platformy umożliwiają wręcz budowanie całych projektów filmowych od konceptu, poprzez crowdfunding do ostatecznej dystrybucji do widza i promocji filmu.

Jest to model, który odgrywa coraz większą rolę na rynku filmu niezależnego. Wymaga on jednak od filmowca zmiany myślenia o własnej roli w kształtowaniu  projektu filmowego. Film w modelu samodzielnej dystrybucji musi być traktowany jako produkt od samego początku a nie tylko wyrażenie artystycznej myśli. Każdy film powinien mieć przemyślaną strategią marketingową, która da mu wsparcie w poszczególnych fazach rozwoju oraz sprzedaży. W przypadku dystrybucji cyfrowej kompletna strategia marketingowa jest szczególnie ważna. To dzięki niej będziesz mógł efektywnie rozplanować budżet, zbudować swoją publiczność i plan sprzedaży, który zwiększy prawdopodobieństwo zwrotu inwestycji i w dalszym etapie wygenerowania zysku.

Globalny rynek filmowy jest w fazie ogromnej transformacji. Jesteśmy w fazie  przejściowej pomiędzy starym a nowym światem dystrybucji i promocji. W nowym świecie to widz decyduje czy film odniesie sukces czy nie. A filmowiec ma z kolei szansę zaprezentować swój film szerokiej publiczności, o co walczy, często bez powodzenia, na festiwalach i festiwalowych marketach. Najlepiej oczywiście na obecnym etapie rozwoju rynku próbować łączyć te dwa światy i maksymalnie wykorzystać swoje szanse na rozwój projektu. Problem powstaje wtedy gdy ograniczony budżet pozwala ci wybrać jedno albo drugie. Najważniejsze jednak, że ten wybór w końcu jest możliwy dla każdego.

 Następny artykuł – przewodnik po poszczególnych outletach dystrybucyjnych i agregacyjnych.  W międzyczasie juz teraz zapoznajcie się z poniższymi platformami samo – dystrybucji, które bardzo polecamy.

Reelhouse

VHX

Vimeo On Demand

I nie zapomnijcie zapisać się do naszego newslettera!

If we helped you, help us to help others!Share on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Facebook
Previous
Next